Muutos Derby-sarjoihin ja kasvattajapalkkioihin - Kolmivuotispokaalin palkinto nousee

Suuren Suomalaisen Derbyn ja Arvid Åvallin TammaDerbyn kevään maksuerät on lähetetty hevosten omistajille. Ne kaikki löytyvät Oma Tallista sekä sähköisen laskun tilanneilta sähköpostista. Paperilaskuihin ja paperilaskuja tilaavien ns. sakkomaksuihin lisätään 10 euron laskutuslisä. Sakkomaksuja ei enää lähetetä kirjepostina.

Samalla Derbyn oheislähtöihin ja ylimääräisiin kasvattajapalkkioihin on tehty muutos. Aiemmin ylimääräinen kasvattajapalkkio on maksettu 10 prosentin mukaan. Vuosina 2026 ja 2027 Vermon maksaman ylimääräisen kasvattajapalkkion suuruus on 5 prosenttia. Vuoden 2028 Derbystä alkaen ylimääräistä kasvattajapalkkiota ei enää makseta.

Sen sijaan palkintoja ohjataan enemmän ylimääräiseen Derby-sarjaan ja Kolmivuotispokaaliin, joka muuttuu Derby-sarjaksi. Derby-tammojen TammaChampion kilpaillaan keskiviikkona 17.6. Samalle päivälle tulee lisäksi uusi Derby-sarja vähemmän tienanneille nelivuotiaille. Tasoitusajona ajettavan lähdön sarjamääritys on p. 10 000 euroa ja takamatkalta enintään 25 000. Voittaja palkitaan 5000 eurolla.

Kolmivuotispokaalia on ajettu Vermon aloitusvuodesta lähtien. Kilpailun ajankohta on vaihdellut ja nyt se palaa parin vuoden päällekkäisyyksien väistämisen jälkeen heinäkuulle. 22.7. ajettavan kilpailun palkinto nousee 12 000 euroon. Lähtö muuttuu 3-vuotiaiden Derby-sarjaksi ja rajataan Suomessa syntyneille. Etusijalla lähtöön ovat Derbyssä mukana olevat hevoset eli ne, joista on maksettu nyt 31.3. erääntyvä neljäs maksuerä.

Nelivuotiaiden Derby-karsinnat juostaan keskiviikkona 5.8. ja Suuri Finaali lauantaina 15.8. Vuoden ensimmäinen Derby-sarja, Kevätsuosikki, on vuorossa keskiviikkona 18.3.